Vložka zámku, zámková vložka, jinak také lidově fabka je kovové těleso, které se vkládá do zámku a obvykle nebývá jeho součástí. Napřed běžně řešíme dveře, následně zámek a kování a až v poslední době řešíme zámkovou vložku. V poslední době i proto, abychom přesně trefili rozměr, zámková vložka nám moc nevyčnívala z venkovní strany a zase naopak nebyla moc utopená z vnitřní strany.

3KS_Zylinder_Euro_Schnitt

Vložky zámků jsou v mnoha rozměrech a takovýto rozměr je třeba opravdu trefit v případě, že máte kování s překrytem a dveře o tloušťce 8 a více cm. Zámkové vložky jsou ve 4 bezpečnostních třídách, kde rovněž hraje roli, kterou použijeme do těch či oněch vstupů.  

Dnes již není problém udělat 2 různé vložky na 1 klíč, ale také obráceně a to jednu vložku na 2 různé klíče. To už bychom se ale bavili o systému generálního klíče, kde osazujeme např. 10 zámkových vložek s 2 různými klíči, ale jeden typ klíče se dostane jen do předem určených vložek.  

Výhodou zámkové vložky je i případný servis. Pokud bydlíte v bytovém domě, kde je vložka již "vymletá" častým používáním, mohu dle vašeho klíče buďto tuto vložku opravit nebo udělat novou na ten samý klíč. Naopak pokud akceptujete nové klíče, lze povýšit bezpečnostní třídu vašeho vstupu do domu/bytu.  

Máte problém s vaší zámkovou vložkou, nebo chcete poradit se správným výběrem, obraťte se na odborníka a můžete klidně spát.